Zespoły ludowe

Duszniczanka

Historia działalności zespołu pieśni ludowej "Duszniczanka"
 
 
Zespól Pieśni Ludowej "Duszniczanka" powstał 14 listopada 1985 roku. Utworzyły go członkinie koła gospodyń wiejskich. Działał przy Gminnym Centrum Kultury w Dusznikach.
Nazwa zespołu nie jest przypadkowa, bowiem świadczy o rzeczywistej miłości jego członkiń do muzyki, kultury i tradycji rodzinnego regionu. Śpiew jest formą do pełnienia życia, źródłem czerpania satysfakcji z możliwości dzielenia się pięknem bliskiej sercu muzyki z publicznością. Choć Duszniczanka jest zespołem pieśni ludowej, w swym repertuarze posiada nie tylko przyśpiewki i piosenki ludowe, ale także obrzędowe, biesiadne okolicznościowe i patriotyczne. Jednak szczególną uwagę członkinie zespołu poświęcają kultywowaniu folkloru regionu szamotulskiego.
Wykonawstwo pieśni folklorystycznych "Duszniczanki" doprowadziły do szczytu maestrii, o czym świadczą liczne nagrody i wyróżnienia otrzymane na przeglądach i festiwalach twórczości folklorystycznej.
Do najbardziej prestiżowych należy "Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych" w Kaźmierzu Dolnym, gdzie "Duszniczanka" wielokrotnie zdobywała nagrody i wyróżnienia, a w 2008 roku zajęła zaszczytne II miejsce, w kategorii Zespołów Śpiewaczych.
Zespół został także laureatem Przeglądu Zespołów Folklorystycznych w Dusznikach, zdobywając pierwszą nagrodę. 
Kolejny sukces zespołu, to drugie miejsce wyśpiewane na Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Wiejskich w Kielcach.
"Duszniczanka" prezentowała folklor swej ziemi podczas wielu imprez muzycznych były to miedzy innymi:
- Ogólnopolskie Spotkania Zespołów Scenicznych w Opatowie, Krynicy Zdrój
- Wielkopolska Estrada Folkloru w Krotoszynie
- Wojewódzki Przegląd Folkloru odbywający się w wielu miastach: Poznaniu, Gnieźnie, Pobiedziskach, Szamocinie.
- Dni Europy w Szamotułach 
To tylko z niewielu występów "Duszniczanki" 
Działalność zespołu to możliwość spotkania się z innymi zespołami wymienić się doświadczeniami poznać kulturę innych regionów i przeżyć radość ze wspólnego śpiewu.
Zespół rozsławiał także piękno rodzimego folkloru w Holandii. Występował też na antenie Polskiego Radia i TV.
W listopadzie 2012 roku, zespół zakrzewienie folkloru, został uhonorowany nagrodą im. Oskara Kolberga, największym wyróżnieniem przyznawanym w Polsce zespołą folklorystycznym. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie. Od lat pięciu zespół działa, jako Stowarzyszenie Kulturalne "Duszniczanka" Prezesem "Duszniczanki" jest pani Danuta Lemańska, instruktorem tego zespołu jest pan Janusz Starosta. Od paru lat zespołowi przygrywa rodzinna Kapela Nowaków z Dobierzyna. 
Umiłowanie rodzimej pieśni stało się przyczynkiem do stworzenia czegoś głębszego, niż tylko forma zespołu- stało się osnową powstałych przyjaźni i związków rodzinnych. Sposobem przeżywania ogromnych wzruszeń, jakich dostarczyć może najwspanialsza z muz-muzyka.
 
numer kontaktowy: 88764608
 
Niewierzanka - Niewierz

Zespół „NIEWIERZANKA” z Niewierza, gmina Duszniki, powstał 15.01.1990 roku instruktorem jest Janusz Starosta, przewodniczą Irena Gnybek. W repertuarze swym posiada utwory biesiadne, ludowe, pieśni popularne jak również teksty własne pisane przez członkinie zespołu Irenę Gnybek. Uczestniczy w imprezach: lokalnych , okolicznościowych, festynach, przeglądach, charytatywnych w swoim środowisku  na terenie gminy, powiatu i poza jej granicami. Z dużym powodzeniem w 2003 r r. wystąpiła na festynie Wójt/Burmistrz Roku w Dusznikach oraz 2005 w Finale Wójt/Burmistrz Roku w Krajence. Jak również III Festiwalu Współczesnej Kultury Ludowej w  Wolinie,  na Spotkaniach  z Folklorem w Szałkowie, Przeglądach w Słupcy, Nowej Soli, Pakosławiu, Stęszewie, Kolsku w Bytomiu Odrzańskim, Festynach  „Barki” w Krzyżownicach, Mosinie, Władysławowie. W szpitalu Rehabilitacyjnym w Kowanówku. W Domu Pomocy Społecznej w Wieleniu n/Notecią.  Ludowe Granie na Gruszkowej Polanie w Gruszkowie,  Przeglądach Pieśni Ludowej i Biesiadnej Zespołów KGW w Dusznikach itd.

 

 

 

 


Podrzewianka – Podrzewie

Zespół „Podrzewianka” działa przy Kole Gospodyń Wiejskich w Podrzewiu, pod kierownictwem artystycznym Krzysztofa Kubiaka. Śpiewa w swym środowisku, w gminie i poza jej granicami. Występował na biesiadach, festynach, dożynkach, przeglądach itp. Podrzewianki wykonują ballady, kołysanki, pieśni miłosne, tradycyjne utwory, zasłyszane pieśni swych babek, a szczególnie pieśni obrzędowe i weselne. Zespół bazuje na utworach Bożeny Henczke – członkini zespołu. Zespół w 1990 roku prezentował w telewizji regionalnej PTV – Poznań obrzędy Nocy Świętojańskiej, Zielonych Świątek oraz Śniadania Wielkanocnego. W 1998 roku uzyskał wyróżnienie na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą, aby w 2007 roku zdobyć tu w swej kategorii pierwsze miejsce.


 

 

 

 

 

Pierwiosnek – Sękowo

Zespół Pieśni i Tańca „Pierwiosnek” działa od 1998 roku w Sękowie pod kierownictwem artystycznym Jerzego Foltyna. Liderem zespołu jest Tomasz Wachnik. Zespół prezentuje folklor wielkopolski, głównie regionu szamotulskiego. W repertuarze posiada też tańce i przyśpiewki lubelskie, obrzędy dożynkowe oraz Podkoziołek. Zespół składa się z dzieci z Sękowa i Wilczyny, a występuje z dużym powodzeniem na imprezach wojewódzkich, powiatowych i gminnych w swoim środowisku. Najważniejszym osiągnięciem było zdobycie wyróżnienia w czasie Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Tanecznych w Rydzynie w 1999 roku.

Radość – Chełminko

Zespół „Radość” działa od 1986 roku przy Kole Gospodyń wiejskich w Chełminku. Kierownikiem artystycznym jest Janusz Starosta, a przewodniczącą Irena Orzechowska. Zespół śpiewa piosenki ludowe z regionu Wielkopolski, biesiadne, zasłyszane, jak również bazuje na tekstach członkiń zespołu Marii Walkowiak, Zofii Hoły oraz Zofii Rapy. „Radość” śpiewa w swym środowisku, w gminie i poza jej granicami. Występował na III Festiwalu Kultury Współczesnej w Wolinie, na III Regionalnym Przeglądzie Grup Śpiewaczych Kolęd i Pastorałek w Pawłosinie, Spotkaniu z Folklorem w Szałkowie, w Szreniawie oraz licznych biesiadach, festynach i dożynkach.