Zespoły ludowe
Duszniczanka
Zespół „NIEWIERZANKA” z Niewierza, gmina Duszniki, powstał 15.01.1990 roku instruktorem jest Janusz Starosta, przewodniczą Irena Gnybek. W repertuarze swym posiada utwory biesiadne, ludowe, pieśni popularne jak również teksty własne pisane przez członkinie zespołu Irenę Gnybek. Uczestniczy w imprezach: lokalnych , okolicznościowych, festynach, przeglądach, charytatywnych w swoim środowisku na terenie gminy, powiatu i poza jej granicami. Z dużym powodzeniem w 2003 r r. wystąpiła na festynie Wójt/Burmistrz Roku w Dusznikach oraz 2005 w Finale Wójt/Burmistrz Roku w Krajence. Jak również III Festiwalu Współczesnej Kultury Ludowej w Wolinie, na Spotkaniach z Folklorem w Szałkowie, Przeglądach w Słupcy, Nowej Soli, Pakosławiu, Stęszewie, Kolsku w Bytomiu Odrzańskim, Festynach „Barki” w Krzyżownicach, Mosinie, Władysławowie. W szpitalu Rehabilitacyjnym w Kowanówku. W Domu Pomocy Społecznej w Wieleniu n/Notecią. Ludowe Granie na Gruszkowej Polanie w Gruszkowie, Przeglądach Pieśni Ludowej i Biesiadnej Zespołów KGW w Dusznikach itd.
Podrzewianka – Podrzewie
Zespół „Podrzewianka” działa przy Kole Gospodyń Wiejskich w Podrzewiu, pod kierownictwem artystycznym Krzysztofa Kubiaka. Śpiewa w swym środowisku, w gminie i poza jej granicami. Występował na biesiadach, festynach, dożynkach, przeglądach itp. Podrzewianki wykonują ballady, kołysanki, pieśni miłosne, tradycyjne utwory, zasłyszane pieśni swych babek, a szczególnie pieśni obrzędowe i weselne. Zespół bazuje na utworach Bożeny Henczke – członkini zespołu. Zespół w 1990 roku prezentował w telewizji regionalnej PTV – Poznań obrzędy Nocy Świętojańskiej, Zielonych Świątek oraz Śniadania Wielkanocnego. W 1998 roku uzyskał wyróżnienie na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą, aby w 2007 roku zdobyć tu w swej kategorii pierwsze miejsce.
Pierwiosnek – Sękowo
Zespół Pieśni i Tańca „Pierwiosnek” działa od 1998 roku w Sękowie pod kierownictwem artystycznym Jerzego Foltyna. Liderem zespołu jest Tomasz Wachnik. Zespół prezentuje folklor wielkopolski, głównie regionu szamotulskiego. W repertuarze posiada też tańce i przyśpiewki lubelskie, obrzędy dożynkowe oraz Podkoziołek. Zespół składa się z dzieci z Sękowa i Wilczyny, a występuje z dużym powodzeniem na imprezach wojewódzkich, powiatowych i gminnych w swoim środowisku. Najważniejszym osiągnięciem było zdobycie wyróżnienia w czasie Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Tanecznych w Rydzynie w 1999 roku.
Radość – Chełminko
Zespół „Radość” działa od 1986 roku przy Kole Gospodyń wiejskich w Chełminku. Kierownikiem artystycznym jest Janusz Starosta, a przewodniczącą Irena Orzechowska. Zespół śpiewa piosenki ludowe z regionu Wielkopolski, biesiadne, zasłyszane, jak również bazuje na tekstach członkiń zespołu Marii Walkowiak, Zofii Hoły oraz Zofii Rapy. „Radość” śpiewa w swym środowisku, w gminie i poza jej granicami. Występował na III Festiwalu Kultury Współczesnej w Wolinie, na III Regionalnym Przeglądzie Grup Śpiewaczych Kolęd i Pastorałek w Pawłosinie, Spotkaniu z Folklorem w Szałkowie, w Szreniawie oraz licznych biesiadach, festynach i dożynkach.